Jak mówi stare polskie przysłowie: „Błędów nie popełnia jedynie ten, który nic nie robi”. Dużo jednak lepiej jest uczyć się błędach innych niż własnych. W naszym zestawieniu przedstawimy najpopularniejsze błędy typera, których postarajcie się nie popełniać.

błędy typerów
Błędy typera przy obstawianiu meczów

Jak nie przegrać z bukmacherem?

1. Brak celu. Punkt przez wielu lekceważony a w naszym przekonaniu niezwykle istotny. Ustanowienie sobie realnego celu w długim terminie nie uczyni Cię może lepszym graczem, jednakże pozytywnie wpłynie na twoją motywację, która będzie wielokrotnie wystawiana na ciężkie próby przy każdej kolejnej porażce.

2. Brak podstawowej wiedzy. Nie ma sensu zaczynać obstawiania jeśli nie posiadasz podstawowej wiedzy z zakresu danego sportu i nie zapoznałeś się z mechaniką funkcjonowania rynku bukmacherskiego. Nadmiar wiedzy nikomu jeszcze nie zaszkodził, natomiast jej brak może być za to zabójczy.

3. „Tasiemiec uzbrojony”. Nie mówimy tu rzecz jasna o pasożycie, który może zagnieździć w człowieku, a o systemie gry preferowanego przez niektórych graczy. Obstawianie kilku, a niekiedy nawet kilkunastu meczy na jednym kuponie jest najprostszym sposobem by oddać swoje pieniądze bukmacherowi. Co prawa przebitka kursowa i związane z tym wygrane zachwycają, jednak taka gra ma więcej wspólnego z lotkiem niż zakładami sportowymi.

sts bonus bez wpłaty własnej
Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

4. Słuchanie samozwańczych „ekspertów” to jeden z najpopularniejszych typów z kategorii błędy typera. W internecie ostatnimi czasy robi się od nich tłoczno. Należy pamiętać, że nie każdy kto wygrał 10 zakładów i założył bloga jest bukmacherską alfą i omegom. Sugerujemy na tym polu bardzo dużą ostrożność. Najlepszym rozwiązaniem jest znaleźć takie osoby, którzy są świetnymi specjalistami tylko w 1 czy 2 konkretnych ligach/rozgrywkach.

5. Bazowanie na swoich emocjach i przeczuciach. Obstawianie meczy nie jest dobrym miejscem w którym możemy w 100% zaufać swojej intuicji. Oczywiście może się darzyć, że czasem warto będzie jej posłuchać, jednak o wiele efektywniej będzie stosować szereg innych narzędzi. Używaj więc statystyk, czytaj wiadomości i przede wszystkim staraj się oglądać mecze. Jeśli masz jakiegoś znajomego, który również gra, to stwórz listę powodów dla których uważasz, że dany zakład może zakończyć się powodzeniem i dyskutuj z nim o tym. Przyniesie ci to znacznie lepsze wyniki.

6. Stawianie wszystkiego na jedną kartę. Każdy postawiony zakład może okazać się przegrany i bez znaczenia jest, jak wielkim pewniakiem Ci się wydaje. Dzięki takiej drodze możesz zostać bardzo szybkim bankrutem. Zarządzaj więc racjonalnie swoim budżetem. Angażowanie ograniczonego procenta swoich środków w pojedynczy zakład jest jedną z fundamentalnych zasad w zakładach bukmacherskich.

7. Gorąca głowa. Emocje nigdy nie są i nie będą dobrym doradcą. Doświadczony gracz nie powinien ekscytować się pojedynczą wygraną lub przegraną. Poziom Twojego emocjonalnego zaangażowania się nie ma żadnego wpływu na wynik danego spotkania. Lepiej pozostać spokojnym, co pozwoli Ci podejmować bardziej rozsądne i trafne decyzje.

8. Brak specjalizacji. Rozdrobnienie uwagi na zakłady z zupełnie różnych lig oraz dziedzin sportu bardzo często negatywnie wpływa na osiągane wyniki. Lepiej skupić się tylko na kilku ligach i śledzić je niezwykle dokładniej. Nie oszukujmy się. Nikt nie może być specjalistą od wszystkiego. Dogłębna znajomość konkretnej ligi zwykle daje korzystniejsze wyniki niż chwytanie się wszystkiego, co popadnie.

9. Brak systematyczności i kontroli. Systematyczność jest niezwykle istotna przy długoterminowym inwestowaniu w zakładach bukmacherskich. Podobnie jest z samokontrolą i trzymaniem się określonej strategii, która przynosi nam sukcesy. Posiadanie jakiejkolwiek strategii jest zawsze korzystniejsze niż nie posiadanie żadnej.

10. Granie razem z tłumem. „Jeśli chodzi o giełdę, tłum nigdy nie ma racji, a jeśli ją ma, nie jest już tłumem”. To znane przysłowie również możemy odnieść do zakładów bukmacherskich. Istnieją faworyci na których warto stawiać. Należy jednak pamiętać, że gdyby stale oni wygrywali bukmacherzy już dawno poszliby z torbami. Tymczasem firmy te stale doskonale prosperują i osiągają milionowe zyski. Wnioski wyciągnijcie sami.

11. „Gdybym zagrał wczoraj”. Poczucie straconej szansy zawsze pojawia się dosyć często. Należy je jednak ignorować. W sytuacjach gdy nie zagraliście danego meczu, bo zakład wydawał się wam nie pewny, a typ jednak wszedł, jak najszybciej spróbujcie o nim zapomnieć. Często bowiem lepiej jest nie zagrać i nie wygrać niż zagrać nierozsądny i nieprzemyślany zakład i go przegrać. Ważne jest by być świadomym i kontrolować ryzyko. Strategia ta w długim terminie przyniesie Ci więcej korzyści.

12. Przekonanie o własnej nieomylności. Pamiętajmy, że każdy popełnia błędy i nikt nie jest nieomylny. Brzmi to może jak truizm, jednak im więcej wygrasz, tym większą będziesz mieć pewność siebie, która może cię potem zgubić.

13. Granie pieniędzmi, których nie możemy stracić. Jest to wyjątkowo niebezpieczne, gdyż wytwarza dodatkową presję na graczu. Pod presją każdy popełnia więcej błędów. Grając musisz brać pod uwagę możliwość straty całości lub części wniesionych pieniędzy. Łatwy i duży zysk bez ryzyka jest mrzonką. Bądź rozsądny.

14. Obstawianie po kursach to kolejna bardzo popularna pomyłka z kategorii błędy typera. Kurs jaki buk wystawia na dane spotkanie nie jest żadnym odzwierciedleniem ryzyka jakie podejmujesz. Mało tego, niski kurs może skutecznie zmylić gracza i wytworzyć fałszywe przeczucie, że dany mecz to „pewniak”. Kursy to miara naszej potencjalnej wygranej i tylko to. Nie należy ich nadinterpretować i przedkładać ponad własną analizę.

Następny artykułBukmacher online – jak wybrać? który najlepszy?