Poniżej prezentujemy podstawy typowania, która pozwoli Ci sprawnie obstawiać zakłady u buka. Dowiesz się m.in. co oznacza 1 lub 2, 1X, zakład akumulowany czy blokowy oraz wielu innych przydatnych informacji. Artykuł ten pomoże ci zgłębić podstawy typowania.

RODZAJE ZAKŁADÓW

Single – na kuponie widnieje tylko jeden mecz/zdarzenie

Zakład akumulowany – na kuponie jest więcej niż jeden mecz/zdarzenie, których kursy ulegają akumulowaniu (zostają pomnożone przez siebie) i aby kupon był zwycięski muszą zajść wszystkie zdarzenia.

Zakład systemowy – na którym również znajduje się więcej niż jeden mecz/zdarzenia i aby kupon był zwycięski nie muszą na nim zajść wszystkie podane zdarzenia lecz przynajmniej kombinacja podana przez gracza (np. 2 z 4, 6 z 8)

Zakład blokowy – podobny sposób działania jak zakład systemowy z tą różnicą, że kupon rozbudowany jest do kilku bloków, a w każdym bloku znajduje się jedno lub kilka zdarzeń. Uznanie bloku następuje, gdy zajdą w nim wszystkie zdarzenia. Wygrana kuponu następuje natomiast gdy zajdzie w nim przynajmniej kombinacja zdarzeń, tak samo jak w zakładzie systemowym.

Zakłady na żywo ( live Betting) – jest to coraz bardziej popularna forma obstawiania. Zakłady na żywo są dostępne już u prawie wszystkich bukmacherów. Forma ta daje możliwość typowania zdarzenia w trakcie ich trwania. Jest to świetna rozrywka dająca dużo więcej emocji.

bukmacherzy online

OZNACZENIA TYPÓW/ZAKŁADÓW

1 –obstawiamy wygraną drużyny lub zawodnika będącego po lewej stronie w ofercie bukmachera. Przeważnie oznacza to stawianie na wygraną gospodarza.

2 – obstawiamy wygraną drużyny lub zawodnika będącego po prawej stronie w ofercie bukmachera. Przeważnie oznacza stawianie na wygraną gościa.

X lub 0 – to obstawianie wyniku remisowego

1X (lub X2) – „podpórka” czyli typowanie zwycięstwa gospodarza lub remisu i w razie wygranej gościa, zakład jest przegrany. Analogicznie w przypadku X2.

12 –przewidujemy wygraną którejś z drużyn. W przypadku remisu przegrywamy.

Under/Over – dotyczy ilości goli/punktów które padną podczas zdarzenia. Under 2,5 oznacza, że obie drużyny strzelą razem  2 lub mnie goli, a Over 2,5 oznacza 3 lub więcej bramek w meczu.

Handicap azjatycki – oznacza, że zdarzenie rozpocznie się z dodatnimi lub ujemnymi golami/punktami dla którejś z drużyn. Przykładowo, obstawiając handicap -1,5 na gospodarza, zakład będzie zwycięski, jeśli gospodarz wygra różnicą większą lub równą dwóch bramek (punktów). Handicapem +15,5 natomiast oznacza, iż dana drużyna/zawodnik musi wygrać, zremisować różnicą nie mniejszą niż 16 punktów/goli.

Dokładny wynik – gracz musi trafić dokładny wynik spotkania. Bardzo ryzykowny zakład o dużym kursie.

Połowa Czasu/Pełny Czas – wszystkie wyżej wymienione zakłady możemy również typować do danego czasu gry (połowa/kwarta/tercja). Możesz również typować najpierw wynik pierwszej połowy a następnie całego meczu.

Do innych, mniej popularnych zakładów zaliczamy: typowanie ilość rzutów rożnych, pierwszego strzelca gola, pierwsze przyłożenie czy zakłady specjalne jak np. typowanie wygranych wyborów parlamentarnych.

Poprzedni artykułDlaczego bukmacherzy online są lepsi
Następny artykułCzy warto mieć konto u wielu bukmacherów?